Роналдињо: Меси мора да остане во Барса

Поранешниот бразилски витуоз смета дека неговиот некогашен соиграч од Барселона едноставно мора да остане во клубот до пензионирањето.

Роналдињо мина пет сезони во каталонскиот гигант и тоа во пикот на неговата кариера, од 2003 до 2008 година. Тогаш младиот Меси веќе беше во Барселона играјќи за вториот и третиот тим, а од сезоната 2004/05 почна да добива шанса и крај Роналдињо со кого потоа играше до заминувањето на Бразилецот.

Меси и Роналдињо ја предводеа Барса до две титули во Примера, два шпански Суперкупа и една Лига на шампиони.

„Мора да остане, тој е историја на Барса. Кога Меси ќе се пензионира, што се надевам дека ќе се случи за долго време, ќе ја остави десетката и никој нема да може да ја допре“, рече Роналдињо говорејќи за TuttoMercato.

Токму десетката пред Меси ја носеше Роналдињо, кој потоа му ја предаде кога летото 2008 замина во Милан.

Откако договорот со Барса му истече и на 1 јули стана слободен играч, две недели подоцна Меси потпиша нов петгодишен договор и тоа прифаќајќи 50% намалување на платата, поради финансиските проблеми кои владеат во каталонскиот клуб.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе