ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Роналдо го „изгуби компасот“

Кристијано Роналдо бил подготвен да се откаже од репрезентацијата на Португалија за Светското првенство откако дозна дека е изоставен од стартниот тим против Швајцарија.

Португалскиот весник Record тврди дека легендарниот напаѓач сакал да ги спакува куферите и да го напушти Светското првенство откако разговарал со селекторот Сантуш, откако дознал дека нема да биде стартер во осминафиналето.

Роналдо не беше задоволен ниту од промената на мечот со Јужна Кореја, каде го напушти теренот пцуејќи, иако подоцна од таборот на Португалија се правдаа дека тешките зборови биле упатени кон еден корејски фудбалер.

Легендарниот ас беше видно незадоволен на клупата против Швајцарија, а по натпреварот го напушти тимот и наместо со соиграчите и навивачите на Португалија да го прослави преминот во четвртфиналето на Светското првенство во Катар, тој прв го напушти теренот и прво отиде во соблекувалната.

По натпреварот Роналдо имаше состанок со Сантуш и јасно стави до знаење дека не е задоволен од неговата одлука да не игра, заканувајќи се дека ќе ги спакува куферите и ќе го напушти Катар.

URL

Сепак, тој брзо „се вразуми“ и ја сфати важноста и итноста да се одржуваат работите стабилни во португалскиот табор и брзо се предомисли, пишува Record.

Против Швајцарија Роналдо ја прекина серијата од 31 натпревар како стартер на големите турнири, а со последните потези продолжи да им дава причина на критичарите кои не го штедат во последно време.

Да потсетиме, по самоволието и некои неразбирливи потези, неодамна му беше раскинат договорот со Манчестер Јунајтед.

Во четвртфиналето на Светското првенство во Катар, Португалија ќе игра против Мароко, кој по изведувањето пенали беше подобра од Шпанија.

Португалска федерација – Роналдо не се заканил со напуштање на репрезентацијата

Португалската фудбалска федерација (ФПФ) ги демантираше денеска информациите дека Кристијано Роналдо, кој во осминафиналето против Швајцарија влезе како замена за прв пат од 2008 година, се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Светското првенство во Катар.

„Информациите објавени во текот на денешниот ден говорат дека Кристијано Роналдо се заканил со напуштање на репрезентацијата во разговор со селекторот Фернанду Сантуш. ФПФ истакнува дека Кристијано Роналдо во ниту еден момент за време на престојот во Катар не се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата“, се наведува во официјалното соопштение.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе