СЕРИЈА А 2020/21

Роналдо ја пополни листата: Им даде гол на сите тимови во Серија А

Со вчерашните два гола против Кротоне веќе нема активен калчолигаш кој не примил гол од Кристијано Роналдо.

Малиот Кротоне беше единствениот тим кој сезонава се натпреварува во Серија А, а кој никогаш не примил гол од Кристијано Роналдо. Тој мит беше урнат синоќа кога Португалецот двапати стрелаше во мрежата на клубот од Калабрија. Роналдо првпат играше синоќа против овој тим бидејќи првиот натпревар сезонава го пропушти поради повреда. Тој летото 2018 дојде во Јуве, а тогаш Кротоне штотуку испадна во Серија Би па сезонава им беше прва средба.

Во 48. минута и во првата од судиското надополнување на првиот дел Португалецот ја најави новата победа на Јуве која по паузата Вестон МекКени ја запечати.

Remote video URL

Рачунајќи ги головите постигнати откако се пресели во Италија, Роналдо има постигнато барем еден гол против сите тимови кои оваа сезона се натпреваруваат во Серија А.

Но, на листата му фали еден клуб, кој сезонава не е дел од Серија А. Единствениот тим кој успеал да ја сочува мрежата незатресена против Роналдо е Киево од Верона кој сега е во Серија Би. Против овој тим Роналдо пропушти шанса да постигне гол во првата сезона на Чизмата.

Бркотница со Ибра

Кротоне е клуб број 78 против кој Роналдо постигна гол рачунајќи ги топ 5 лигите ширум Стариот континент. До оваа бројка Португалецот дојде настапувајќи за Манестер Јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус.

Пред него е Златан Ибрахимовиќ кој има постигна гол против 79 различни противници настапувајќи за Јувентус, Интер, Барселона, ПСЖ, Манчестер Јунајтед и Милан.

Капоканониере

Двата вчерашни гола го исфрлија Роналдо на врвот од листата на најдобри стрелци во Серија А минивајќи го Ромелу Лукако од Интер. Роналдо сега има 18 голови, еден повеќе од напаѓачот на Интер.

На делба на третото место се Луис Муриел од Аталанта, Чиро Имобиле од Лацио и Ибра од Милан со по 14 голови.

Откако е дојде во Италија португалскиот напаѓач нема освоенот награда за најдобар стрелец. Лани беше втор за Имобиле, а преклани четврти кога наградата Капоканониере заврши кај Фабио Куаљарела од Сампдорија.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Дали е ова најбруталниот старт на сезоната?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе