Роналдо: Не сум луд, само сум опседнат со тоа да бидам успешен

Португалецот Кристијано Роналдо во интервју за SPORTbible зборуваше за кариерата, животот и за неговиот бизнис што добро му оди.

За напаѓачот на Јувентус, успехот е секогаш на прво место.

„Не сум луд. Не сум опседнат со вежбање туку со тоа да бидам успешен, а тоа се две различни работи“, вели Роналдо на почетокот на разговорот.

„Уште го сакам фудбалот. Сакам одново и одново да ги забавувам луѓето кои ме сакаат и секогаш од мене очекуваат нешто ново, нешто повеќе. Тоа нема врска со годините, туку со менталитетот Изминатите пет години почнав да се занимавам со работи што не се поврзани со фудбал и можам да ви кажам дека уживам во тоа. Којзнае што ќе се случи за година или две“, вели еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

Роналдо има синџир ресторани и хотели, свој моден бренд и специјално дизајнирани слушалки. Не планира да застане тука. Заработува неверојатни суми и надвор од фудбалот. Некои го критикуваат дека ги копира Дејвид Бекам, Мајкл Џордан и други големи спортисти кои развиле бизниси по завршувањето на професионалната кариера.

„Не сакам никого да копирам, можам само да научам нешто од успешните спортисти и тоа да го направам на свој начин. Сите успешни луѓе имаат една заедничка карактеристика, а тоа е работната етика“, заклучува Роналдо.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Фудбал

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Read more

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Read more

Ибра се погрижи за победнички старт на Милан

Read more

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Read more

Спорт

  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра се погрижи за победнички старт на Милан

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Читај повеќе

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Читај повеќе

Халеп конечно го освои Вечниот град

Читај повеќе

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Читај повеќе