Роналдо се откажа од 3,8 милиони евра за да нема откази во Јувентус

Откако Кристијано Роналдо и капитенот Џорџо Кјелини се согласија, и другите фудбалери и раководството на Јувентус се согласија за намалување на платите во клубот, како мерка за избегнување на откази поради кризата што е предизвикана од пандемијата од новиот коронавирус.

Роналдо годишно заработува 31 милион евра, а сега реши да се откаже од 3,8 милиони евра за да може да има тековна исплата на персоналот кај „Старата дама“.

Португалецот во изминатиот период ја истакна својата хуманост во екот на ширење на болеста COVID-19. Заедно со неговиот менаџер Хорхе Мендеш донираа голема количина на медицинска опрема за болниците во Порто и во Лисабон.

Болницата Санта Клара во Лисабон доби 10 кревети со респираторни машини, ЕКГ монитори, пумпи за инфузија и инјекции, а за болницата Санто Антонио во Порто донираа 15 кревети за интензивна нега, респиратори, ЕКГ монитори и останата опрема. 

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Фудбал

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Read more

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе