ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Роналдо, Тадиќ, Модриќ и Бускетс го одбија Кејн: На СП нема да носат лента со виножито

Капитените на 4 европски репрезентации не прифатија да носат капитенска лента во боите на виножитото на Мундијалот во Катар.

ФИФА се најде под голем притисок од страна на неколку европски федерации, пред сѐ ФА и КНВБ, кои побараа сите капитени на претстојниот Мундијал да носат капитенска лента во боите на виножитото, што симболизира борба против било каква дискриминација во фудбалот.

„Носењето на оваа лента ќе испрати јасна порака низ светот“, изјави капитенот на Англија, Хари Кејн.

URL

Кампањата „Една љубов“ против дискриминацијата во фудбалот почна во Холандија, чија репрезентација на Мундијалот е во група со домаќинот Катар, земја позната по разните ограничувања на човековите слободи и права. Од 13-те европски репрезентации кои изборија пласман, дури 8 ја прифатија иницијативата, а Англија потоа го презеде приматот од Холандија и сега преку социјалните мрежи и медиумите повикува на носењето ваква лента.

Иницијативата ја прифатија Франција, Германија, Швајцарија, Велс, Белгија и Данска, додека ја одбија Србија, Хрватска, Португалија и Шпанија. Тоа значи дека нивните капитени Душан Тадиќ, Лука Модриќ, Кристијано Роналдо и Серхио Бускетс нема да носат виножито на раката.

Последната европска репрезентација, Полска, исто така нема да носи виножито, но нема ни да носи обична лента бидејќи Роберт Левандовски пред некој ден од Андриј Шевченко доби лента со боите на украинското знаме, која ќе ја носи за време на натпреварите.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Фудбал

Меси потпишува за Саудијците, воопшто немало понуда од Барса

Read more

Алиоски ќе се врати во Ал Ахли

Read more

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Read more

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Read more
 

Спорт

Меси потпишува за Саудијците, воопшто немало понуда од Барса

Читај повеќе

Алиоски ќе се врати во Ал Ахли

Читај повеќе

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Читај повеќе

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе