ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Роналдо vs. Меси - првпат по две години, седум месеци и два дена

Двајцата најдобри фудбалери на 21. век, Лионел Меси и Кристијано Роналдо, ќе играат еден против друг вечерва на мечот Барселона – Јувентус.

Тоа ќе биде првиот „судир на титаните“ по две години, седум месеци и два дена.

Роналдо пристигна со „Старата дама“ во Барселона, каде беше „исвиркан“ од фановите на Барса.

Remote video URL

Последен пат тие се сретнаа на 6 мај 2018 година на „Камп Ноу“ во Ла Лига, кога Барселона и Реал (каде тогаш играше Роналдо) одиграа 2: 2, и двајцата постигнаа гол.

Аргентинецот и Португалецот, кои заедно имаат освоено 11 Златни топки и девет ЛШ титули, се немаат сретнато после тоа, бидејќи Роналдо го напушти Реал Мадрид и се пресели во Јувентус.

URL

На првиот натпревар во Торино на 28 октомври, кога Каталонците славеа со 2:0, Роналдо не беше во тимот бидејќи беше позитивен на коронавирус.

Меси и Роналдо се сретнале во Лигата на шампиони петпати:  трипати додека Роналдо беше во Манчестер Јунајтед (во полуфиналето во 2008 година и финалето во 2009 година), и двапати на дуелите помеѓу Реал и Барселона, во полуфиналето во 2011 година.

URL

Интересно е што победникот секогаш го освојуваше трофејот: Роналдо во 2008 година, и Меси во 2009 година, односно 2011 година.

Двете екипи веќе обезбедија пласман во осминафиналето.

реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе