Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Ф1
Ф.З.
/ 11.08.2022 / 16:53

Во моментов нема женски возачи во Формула 1 и ниту една не се поврзува со место во болидот за следната сезона, но поранешниот шампион Нико Росберг верува дека тоа наскоро ќе се промени.

Тимот на Алпин ја лансираше програмата Rac(H)er, која има за цел да ги зголеми можностите за жените да добијат шанса во Формула 1 кога тоа ќе го заслужат со своите перформанси. Во принцип, се чини дека ова е долгорочен проект.

„Нашата улога како Ф1 тим и бренд на Groupe Renault е да го направиме нашиот екосистем поинклузивен и да ја направиме различноста наша сила. Свесни сме за потребата од длабока трансформација на спортот и индустријата за да можат сите таленти да процветаат во иднина. Со лансирањето на Rac(H)er, програмата започнуваме со трансформација и се надеваме дека сите играчи во секторот ќе ни се придружат бидејќи само обединети можеме да направиме вистински напредок. Тоа би бил вистински успех“, изјави директорот на Алпин, Лоран Роси.

Во Алпин се очекува дека до 2027 година 30% од работната сила ќе бидат жени, додека во моментов тие се само 12%.

„Брилијантните иницијативи како онаа на Алпин им даваат шанса на жените. Дефинитивно ќе има жени во Формула 1 наскоро. Се разбира, за сите ќе биде подобро ако повеќе тимови се посветени на еднаквите права. Но, тоа не е само прашање на мажите и жените, туку исто така и бојата на кожата. Треба да се направи повеќе, особено во мотоспортот. Ако го погледнете падокот во Формула 1, има многу белци и малку жени. Би било убаво тоа да се смени“, изјави Росберг.

Тој додаде дека му е јасно дека патот не е лесен, а се обидува да им даде шанса на жените во неговиот Росбер Икс Рејсинг Тим во серијата Екстрим Е.

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

Касано порача: Роналдо, доста беше

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Читај повеќе

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Читај повеќе

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Читај повеќе

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

7 просечни фудбалски клубови со неверојатни академии

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој како Меси - два гола за три минути

Читај повеќе

Дончиќ: Уживав во словенечкиот дрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеше бугарската химна од Јужна?

Читај повеќе