Ровери на Марс: Некој работи, некој праќа селфиња

Роверот Perseverance на НАСА можеби уште се снаоѓа во новиот дом – кратерот Језеро - но во меѓувреме, роверот Curiosity „растури“ од правење селфиња со фасцинантниот пејзаж на Марс.

Ровер Perseverance

Од 2014 година, Curiosity полека, но сигурно се искачува по планината Шарп висока речиси 5 километри, која се наоѓа во средината на кратерот Гејл. НАСА завчера ги објави новите фотографии од Марс кои биле снимени во март.

На 16 и 26 март, Curiosity сними 60 слики со помош на Mars Hand Lens Imager поставен на неговата роботска рака и 11 со камерата Mastcam што му стои „на глава“. Во фотографиите ја опфати фасцинантната карпеста формација наречена Монт Мерку, по планина во југоисточна Франција.

Ровер Curiosity

На селфињата, како и придружните величествени панорами направени на 4 март, Монт Мерку може да се види лево од роверот. Формацијата е висока околу шест метри.

„Ех, да бевте тука!“, гласи коментарот за селфито што го објави НАСА на Twitter во име на роверот.

URL

До доаѓањето на Perseverance пред повеќе од еден месец, Curiosity беше единствениот ровер што е активен на Црвената планета. Двата ровера се оддалечени околу 3.700 километри.

Perseverance сега е зафатен со подготовки за летот на хеликоптерот Ingenuity. Летот што треба да биде изведен овојмесец ќе биде првиот лет на друга планета. После тоа, хеликоптерот ќе ја почне мисијата за барање древни форми на живот на Марс.

Роверот Perseverance бара знаци на живот и можно постоење на микроби на Марс – сега или во минатото. Натаму, ќе има и проучување на климата и геологијата, односно ќе се собираат примероци од карпите и од почвите.

Досега само Американците успеаја да спроведат подолги мисии со ровер на Марс, наречени „Pathfinder“, „Spirit“, „Opportunity“ и „Curiosity“ – кој е единствен кој е уште во функција.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Наука

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Read more

Какви последици може да има патувањето до Марс врз човечкото тело?

Read more

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Read more

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе