Роверот Curiosity фотографираше мистериозна структура на Марс

Во аголот на најновата панорамска фотографија што роверот Curiosity ја направи на површината на Црвената планета е забележана мистериозна аномалија за која „ловците на вонземјани“ зборуваат дека е доказ за вонземски живот.

Меѓутоа, додека некои се надеваат дека станува збор за објект кој претставува база на вонземјани, најверојатно се рабoти за некој вид на рамен рид, структури кои постојат и на Земјата што значи дека Црвената планета има услови што можат да се споредат со оние на нашата планета.

„Објавивме панорамска фотографија пред неколку дена. Тенок слој прашина се гледа на Curiosity, а тоа е резултат на бура која ја зафати Марс летово. Темното небо покажува дека прашината сè уште била во атмосферата во август, кога камерата на Curiosity ја направи фотографијата“, соопштија од НАСА.

За разлика од Curiosity, роверот Opportunity не е активен на Марс откако силна бура која ја прекри површината на Црвената планета.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Наука

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more

Чудни форми на живот откриени на островот што ненадејно се појави во Тихиот Океан

Read more

Решен парадоксот со меурчиња кој го мачел Леонардо да Винчи

Read more

Алката што недостасува - археолошка измама стара 41 година

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе