Следете во живо

Роверот на НАСА денеска ќе слета на Марс, ќе бара знаци на живот

По седум месеци патување, роверот Perseverance денеска ќе слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишна потрага по докази за микробиолошки живот на Црвената планета.

Во мисијата „Mars 2020“ е вклучено најголемото возило некогаш испратено на Марс. Роверот е создаден во лабораторијата на НАСА, тежи еден тон и има роботска рака долга 2 метри. Опремено е со 19 камери и два микрофони за снимање.

Ако пристигне недопрен, Perseverance ќе биде петтиот ровер кој успешно го завршил патувањето од Земјата до Марс.

Remote video URL

Минатата недела кинеското летало Tanwen-1 пристигна во орбитата на Марс, а треба да се спушти на површината во мај.

Perseverance вечерва околу 21:55 часот по средноевропско време би можел да слета на предвидената локација на Марс, за која научникот Кен Ферли од НАСА смета дека е спектакуларна.

Станува збор за кратерот Језеро наречен по село во Босна и Херцеговина, базен широк 45 километри и се наоѓа на северната полутопка на Марс. Првите фотографии од површината на планетата брзо ќе бидат достапни, со ниска резолуција. Видеоснимките, вклучително и влегувањето во атмосферата, се очекуваат подоцна.

Следете го слетувањето во живо:

Remote video URL
реклама

Наука

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more

Perseverance произведе кислород на Марс

Read more

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Read more

Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Read more
 

Гик

Видеоиграта „Call of Duty: Warzone“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Perseverance произведе кислород на Марс

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвуваат од Apple?

Читај повеќе
  • filter

Apple го претстави редизајнираниот iMac

Читај повеќе

Во Чиле откриен нов вид диносаурус

Читај повеќе

Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Читај повеќе

Redmi наскоро ќе го претстави новиот гејмерски смартфон

Читај повеќе

Објавени најлошите лозинки, дали користите некои од нив?

Читај повеќе