Роверот на НАСА собра втор примерок од карпа од Марс

Роверот Perseverance на НАСА успешно зеде втор примерок од карпа од Марс и ја направи првата анализа, објави американската вселенска агенција.

Примероците се „веројатно вулкански, со можност да содржат сол во која можеби се содржат меурчиња од древна вода“, објави НАСА на Twitter.

Кен Фарли, научник вклучен во проектот, вели дека примероците „откриваат средина потенцијално погодна за живот“.

„Голема работа е што водата е таму долго време“, рече Фарли во изјавата.

URL

Perseverance минатиот понеделник успешно го собра првиот примерок, наречен Montdenier, од карпи од Марс . Примерокот безбедно се чува во контејнер и ќе биде вратен ан Земјата. Уште еден примерок беше земен од истата карпа два дена подоцна.

Првиот обид за дупчење во август беше неуспешен. Според НАСА, технологијата на роверот тогаш функционирала совршено, но карпата не била доволно цврста и биле извадени само прашливи фрагменти кои не можеле да ја наполнат цевката за примерок.

Perseverance слета на Марс кон крајот на февруари, откако помина осумгодишна развојна програма која чинеше 2,5 милијарди долари.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе