Рубљов последен полуфиналист во Торино

Кајгана / МИА
/ 19.11.2022 / 10:57

Рускиот тенисер Андреј Рубљов е последен полуфиналист на завршниот АТП турнир во Торино, откако го совлада Гркот Стефанос Циципас со резултат од 3-6, 6-3, 6-2.

Рубљов во полуфиналето ќе се соочи со победникот од Зелената група, Норвежанецот Каспер Рид, додека второто полуфинале ќе биде српско – американско меѓу Новак Ѓоковиќ и Тејлор Фриц.

Ѓоковиќ го заврши групниот дел од завршниот турнир на осумте најдобри тенисери со три победи.

Во својот трет настап Ѓоковиќ по три часа и 11 минути игра го совлада Русинот Данил Медведев (6-3, 6-7, 7-6) и непоразен е во игра за наградата од речиси 4.5 милиони евра. 

Remote video URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Тенис

Моника Селеш: Наоми Осака ми е најслична

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе