Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Предлог рецепт за телешко месо кој ќе ве воодушеви.

Доколку во вашиот дом сте љубители на телешко месо, тогаш овој рецепт е совршен за да пробате нешто ново. Меко и сочно, а доста едноставно за подготовка.

Потребни состојки:

 • 500 гр телешко месо
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица путер
 • маслиново масло
 • 300 гр печурки (шампињони)
 • 2 чешниња лук
 • 1 лимон
 • магдонос
 • 1 дл бело вино
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Исечкајте го телешкото месо на шницли, посолете, додајте бибер, посипете со брашно и пржете во мешавина од масло и путер додека убаво не зацрвени. Извадете го месото и додајте ги исечканите печурки и ситно исечканиот лук.

Кога печурките ќе омекнат, вратете го телешкото, исцедете сок од лимон во тавата и додадете го виното. Покријте и динстајте околу 5 минути, а потоа посипете со магдонос и сервирајте топло со прилог по ваш избор. Наша препорака е тоа да биде варен ориз.

Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Рецепти

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Read more

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
 • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
 • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
 • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
 • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе