Рецепти

Ручек на брзина: Тако шпагети за само 30 минути

10. јануари 2019 - 17:36 | А.С.

Тестенините може да ги зготвите на илјадници начини и секогаш се вкусни. Друга предност е што многу брзо се припремаат. Овој рецепт за тако шпагети се припрема за 30 минути.

Потребни состојки:

500 гр мешано мелено месо

300 гр шпагети

400 мл вода

Маслиново масло

4 домати (свежи или од конзерва)

150 гр ајдамер

150 грама моцарела

1 лажичка концентрирано пире од домати

Малку свеж магдонос

Половина главица кромид

Сол, бибер и други зачини по желба

Подготовка:

На загреано масло пропржете го сечканиот кромид со месото. Додадете два од исечканите домати и доматното пире. Зачинете и промешајте.

Во големо тенџере ставете да зоврие посолена вода. Откако ќе зоврие, 10-15 минути варете ги шпагетите.

Откако ќе се сварат шпагетите додадете ги другите два домати исечкани на крупни коцки, малку свеж магдонос, ајдамерот и моцарелата. Промешајте.

Додадете ја смесата со месото и повторно промешајте.

Шпагетите сервирајте ги во пченкарни тортилји.

Коментирај