Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Идеја за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 кг пилешко филе

200 г рендан кашкавал

500 мл млеко

Путер

Брашно

200 мл павлака

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо на коцки, посолете, додајте малку бибер, кари и сенф и пропржете го.

Во растопен путер додајте брашно, а потоа додајте млеко и мешајте на тивок оган додека се згусне. Потоа тргнетe го од оган, додајте павлака и 100 г рендан кашкавал.

Ставете го пилешкото во тава и прелијте го со бешамел сос. Потоа наросете уште 100 г рендан кашкавал. Може да додадете и лук во прав или магдонос. Печете во рерна на 200 степени околу 20 минути.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе