Ручек за вистински гурмани: Свински шницли со кашкавал и шампињони

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 кг свински шницли

400 г шампињони

400 г кашкавал

Сенф

600 мл кисела павлака

Сол и бибер

Зачини по желба

Магдонос

Начин на подготовка:

Отстранете ја маснотијата од шницлите, премачкајте ги со сенф и оставете ги да остојат околу 60 минути.

Исчистете и исечкајте ги шампињоните. По 1 час, распоредете ги шницлите во намрсена тава, посолете, додајте бибер, зачини и магдонос.

Нарендајте кашкавал на шницлите. Преку кашкавалот наредете ги исечените шампињони и посолете. Изматете павлака и прелијте ја преку шампињоните. Покријте ја тавата со фолија и печете на 220 степени околу 45 минути, па уште 15 минути без фолија.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе