Румена Бужаровска гостинка во „Кафе со преведувачот“

Александра Спасеска
/ 13.01.2021 / 13:42

Приредувачите на Наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“ го организираат вториот настан „Кафе со преведувачот“ на 21 јануари, 2021 година во 19 часот, на кој гостинка ќе биде Румена Бужаровска.

Фото: МИА

Бужаровска е писателка, професорка, преведувачка и од неодамна прва амбасадорка на „Вавилон“. Преведува од англиски на македонски (Џон. М. Куци, Луис Карол, Труман Капоти, Ијан Рид, Фланери О’Конор) и предава американска книжевност и преведување на Филолошкиот факултет во Скопје.

„Знаеме дека ќе почнеме со муабет за квалитетот и важноста на книжевните преводи, за читателската публика, за Вавилон, предизвиците кај нас, студентите, а каде ќе завршиме, ќе видиме“, велат организаторите во најавата за настанот на социјалните мрежи.

Настанот е од отворен карактер и бесплатен, каде што и самите учесници ќе имаат можност да ги споделат своите согледувања.

Можете да се приклучите на ОВОЈ линк, со ID 891 4778 2221 и лозинка 016132.

Бужаровска е родена во 1981 година во Скопје. Дипломирала, магистрирала и докторирала на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Работи како вонреден професор по американска книжевност на англиската катедра при истиот факултет.

Објавила четири збирки раскази: „Чкртки“ (Или-или, 2007), „Осмица“ (Блесок, 2010), „Мојот маж“ (Или-или, 2014) и „Не одам никаде“ (Или-или, 2018) како и студија за хуморот во книжевноста „За смешното: теориите на хуморот низ призмата на расказот“ (Блесок, 2012). Расказите ѝ се објавени во превод на англиски, хрватски, украински, српски и германски јазик.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Книги

Од кој книжевен жанр писателите најмногу заработуваат?

Read more

Читањето книги буди емпатија и помага да ги пребродите тешките моменти

Read more

Објавен новиот стрип „Астерикс и грифонот“

Read more

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе