Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Иднината на Филипе Кутињо веќе е официјално објавена. Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге потврди дека тој нема да остане во тимот, откако не ја активирале опцијата за купување.

– Клаузулата е истечена и ние не ја активиравме. Ние ќе го испланираме нашиот состав за следната сезона и ќе видиме дали тој ќе игра улога во тоа или не, рече Румениге за Der Spiegel.

Бразилецот не успеа да ја покаже врвната форма прикажана во Ливерпул, откако пристигна во Барселона во 2018 година. 27-годишниот играч постигна осум гола и даде шест асистенции на 22 натпревари во Бундеслигата оваа сезона, која беше суспендирана поради коронавирусот и повторно започнаа минатата недела.

Тој им се придружи на баварските гиганти на позајмица до крајот на сезоната од актуелниот шампион во Ла Лига на почетокот на кампањата, но така и не успеа да се етаблира во Минхен. Плејмејкерот пристигна со опција да биде откупен трајно за сума од 120 милиони евра.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Фудбал

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Read more

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Read more

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Read more

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Read more

Спорт

  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе