Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина доколку ЕУ ги зголеми набавките, а Киев предложи конкурентни услови за транзит, изјави во средата портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Според него, главните адреси на Киев за решавање на прашањето за одржување транзит „се купувачите на гас во Европа и европските компании“.

„Тие можат да склучат нов долгорочен договор со Русија за зголемени количини, земајќи ја предвид зголемената побарувачка за гас. За да транспортирате нешто преку Украина, потребен ви е некој што ќе го купи, а тоа се нашите клиенти во Европа“, рече Песков.

Тој нагласи дека во тој случај Русија ќе ги исполни сите договори за транзит.

„Претседателот постојано повторуваше дека ако продолжат да го купуваат нашиот гас, ќе ги зголемат договорите и ако Украина даде конкурентни комерцијални понуди, сѐ ќе продолжи да функционира“, рече Песков.

Тој, исто така, истакна дека Русија ги максимизира испораките на гас за Европа, според постојните договори.

„Може да се каже дека Русија ги исполнува сите договорни обврски беспрекорно“, рече тој.

На прашањето дали гасот се испорачува надвор од договорот, Песков истакна дека „ништо не може да се испорача надвор од договорот“. „Како? Бесплатно? “, одговори тој.

Во вторникот, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е важно земјата да го зачува транзитот на руски гас кон Европа преку нејзината територија, за да не претрпи финансиски загуби.

Договорот меѓу Русија и Украина за снабдување и транзит на гас, потпишан во 2019 година, истекува во 2024 година. Во Киев, тие рекоа дека би сакале веднаш да склучат договор за транзит на гас преку Украина, без да чекаат до 2024 година. Во Украина, тие веруваат дека тоа ќе биде гаранција за продолжување на транзитот.

Киев постојано повторува дека спроведувањето на проектот „Северен поток 2“ претставува закана за енергетската безбедност на Украина. Руската страна постојано нагласува дека проектот е комерцијален и се спроведува заедно со европските партнери.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Бизнис

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Read more

Сноуден ги нападна Facebook и Apple и предупреди: Сакаат да имаат што повеќе информации за нас

Read more

Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Read more

Нафтата поскапува седма недела по ред

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе