Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

МИА/КАЈГАНА
/ 18.10.2021 / 16:35

Русија од следниот месец ќе ги прекине сите дипломатски односи со НАТО, соопшти Министерството за надворешни работи, предводено од Сергеј Лавров.

Москва најави дека целосно ќе ги прекине операциите на својата мисија во НАТО, две недели откако блокот предводен од САД протера осум руски дипломати поради наводна „неоткриена шпионажа“ во седиштето во Брисел.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, исто така, откри дека информативното биро на НАТО во Москва ќе биде принудено да се затвори. Покрај тоа, акредитациите за претставниците на Алијансата ќе бидат одземени.

Новите правила наложуваат и да се прекине работата на информативното биро на НАТО, формирано во белгиската амбасада. Лавров нагласи дека Алијансата во иднина ќе треба да се обраќа до рускиот амбасадор во Белгија и тоа ќе биде единствениот начин НАТО да стапи во контакт со Москва.

Претходно овој месец, официјалните претставници на НАТО одлучија да го намалат бројот на членовите на делегацијата во блокот, одземајќи ги акредитациите на осум пратеници, како одговор на „сомнителните злонамерни руски активности“.

По одлуката на НАТО, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова предупреди дека Москва ќе подготви силен одговор.

Песков предупреди дека членството на Украина во Алијансата ќе биде „најлош можен развој“.

– Ваквото сценарио ги преминува црвените линии на националните интереси на Русија. Тоа е сценарио што може да ја принуди Москва да преземе активни мерки за да ја гарантира својата безбедност, изјави Песков.

Тагови
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Свет

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Read more

Полска воведува задолжителна вакцинација

Read more

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе