Русија го казни Google со 366 милиони долари

Рускиот суд донесе одлука да го казни Google со парична казна од 366 милиони долари.

Русија го казни американскиот технолошки гигант бидејќи компанијата не ги избришала информациите за војната во Украина, а кои се „забранети“. Казната следи бидејќи неколку пати Google не ги разгледа барањата за отстранување информации забранети со рускиот закон.

Националниот интернет и медиумски регулатор Роскомандзор претходно бараше од Google да ги отстрани сите информации од YouTube за руската воена офанзива во Украина.

Роскомнадзор испрати 17 известувања до Google во кои побара почитување на рускиот закон, но компанијата не реагираше. Вкупната казна е еднаква на десетина од годишниот приход на Google и неговите структури во Русија.

Кон крајот на јуни Роскомнадзор тврдеше дека од Google не се избришани „најмалку 7.000 илегални материјали на YouTube“.

реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе