Русија го надмина сопствениот рекорд во производство на гас

Русија годинава забаележа раст на производството на природен гас за 2% во споредба со 2018 година, на 740 милијарди метри кубни, соопшти рускиот министер за енергетика Александер Новак.

„Благодарение на продолжената стабилна испорака на домашни и странски потрошувачи, производството на гас продолжува да расте“, рече Новак.

Тој додаде дека Русија остварува импресивен успех на пазарот за течен природен гас.

„Се надеваме дека до крајот на годината извозот ќе се зголеми за речиси 44% и дека ќе достигне околу 39 милијарди метри кубни“, додаде рускиот министер за енергетика.

Во 2018 година производството на природен гас во Русија се зголеми за рекордни 4,9 отсто во однос на 2017 година и достигна количина од 725 милијарди метри кубни. Во истиот период извозот се зголеми за 70% и достигна 26,7 милијарди метри кубни.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Бизнис

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Read more

Вести

Пад на утринските температури, сончево и топло преку ден

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе