Русија го назначи Стивен Сигал за „специјален советник“ во односите со САД

Министерството за надворешни работи на Русија денеска објави дека Стивен Сигал ја презема функцијата на специјален советник во разговорите со САД, со цел да се подобрат односите помеѓу овие две земји. Тој од поодамна покажуваше симпатии кон Русија и Владимир Путин, а во 2016 година доби и руско државјанство.

Руското министерство за надворешни работи оваа вест ја соопшто преку објава на Facebook, со објаснување дека позицијата која ја добива американскиот актер нема да биде платена.

Неговата одговорност ќе биде да „ги поттикне и подобри односите помеѓу Русија и САД на полето на хуманитарните активности, вклучувајќи ја тука и културата, уметноста и младинските размени меѓу двете земји“. Во 2015 година Владимир Путин му предложи на тогашниот американски претседател Барак Обама дека би можел да го постави Сигал за почесен руски конзул во Калифорнија и Аризона.

Во ноември 2016 година американскиот актер го посети рускиот претседател во Кремљ и тогаш му беше издадено руско државјанство. Бабата на Сигал е родена во Владивосток, Русија, а актерот и Владимир Путин ги спојува љубовта кон боречките вештини.

„Владимир Путин е еден од најголемите светски лидери, можеби и најголем во моментов. Имам огромна почит за него“, рече Сигал во интервју за каналот RT во 2013 година.

Покрај руско и американско, на Стивен Сигал му беше понудено и српско државјанство во 2016 година, кога тој отворено ја искажа намерата да отвори школа за боречки вештини во главниот град на Србија, Белград.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more

Новиот непријател број 1 на Путин е вдовицата на Навални: Ќе ја стигне ли долгата рака на Кремљ?

Read more

Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе