Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Русија го одобри новиот антивирусен лек Коронавир за лекување пациенти од COVID-19, соопшти произведувачот R-Pharm.

Компанијата наведе дека клиничкото испитување, коe вклучувало благи или случаи со средни симптоми, покажало дека лекот е многу ефикасен во инхибирање на репликацијата на вирусот, пренесе Reuters.

Коронавир е еден од првите лекови во Русија и во светот кои не се бори против компликации предизвикани од SARS-CoV-2, туку се бори против самиот вирус, наведе компанијата во соопштението за јавноста.

Како што е наведено во клиничката студија, постои подобрување кај 55 проценти од амбулантните случаи на седмиот ден од лекувањето со коронавир, во однос на 20 проценти лечените со стандардна етиотропна терапија

До петтиот ден од лекувањето, вирусот е елиминиран кај 77,5 проценти од пациентите лекувани со коронавир, соопшти R-Pharm.

Тагови
реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Здравје

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе