Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Русија го лансираше својот нов воен сателит чија цел е да ги шпионира американските воени сателити во орбитата. Според неговата траекторија, тој треба веќе да е пристигнат на својата дестинација.

Гласините се појавија уште пред лансирањето на сателитот, а се вели дека станува збор за „инспекторски сателит“ специјално дизајниран да ги шпионира другите сателити и да ги набљудува од непосредна близина. Шпионскиот сателит е наречен Космос 2558 и е поставен во истата орбита како и американскиот воен сателит USA 326 кој беше лансиран во февруари.

Русите го лансирале својот сателит додека американскиот патувал над рускиот космодром Плесецк, а оваа информација ја откри предавачот по астродинамика Марсо Лангбрук од Техничкиот универзитет во Холандија.

„Двете орбити се многу блиску, главната разлика е релативно мала, неколку десетици километри во орбиталната висина. Тоа е многу јасен показател“, изјави Лангбрук за Gizmodo. Она што е важно да се истакне е дека рускиот сателит би можел да направи маневар во орбитата во наредните денови и уште повеќе да се доближи до американскиот.

„Ако во меѓувреме не направиле маневри, Космос 2558 прелета покрај сателитот USA 326 на растојание од 75 километри на 4 август“, рече Лангбрук.

Тој тврди дека овој тип руски сателит веќе бил користен за шпионирање на други сателити во орбитата.

„Овој сателит има некој вид сензорски систем оптимизиран за набљудување на други сателити, наместо да има функција на нормален сателит кој ја фотографира Земјата. Сè уште не сме сигурни, но заклучуваме од однесувањето на сателитот“, рече Џонатан Мекдауел, астроном во Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан.

Се чини дека рускиот сателит има систем за маневрирање што му овозможува да ја прилагоди својата орбита на различни начини, што е многу корисна карактеристика за шпионските сателити.

Во 2020 година, електрооптичкиот американски шпионски сателит USA 245 беше цел на рускиот сателит Космос 2542, кој исто така го следеше во ниската орбита на Земјата.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Вести

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Read more

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе