Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Мексико ќе добие 24 милиони дози од руската вакцина Спутник V против COVID-19, изјави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор.

„Разговаравме со рускиот претседател Владимир Путин и му се заблагодарив на неговата одлука да ни испрати 24 милиони дози од вакцината во следните два месеца“, напиша Обрадор на Twitter.

Мексиканското Министерство за здравство соопшти дека очекува од Русија дозвола за испорака на вакцината Спутник V.

Руската вакцина сè уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА) и од мексиканските санитарни власти. Во Мексико единствено е одобрена американско-германската вакцина Pfizer/BioNTech.

Од почетокот на епидемијата на коронавирус во земјата се потврдени 1.763.219 заразени лица, од кои речиси 150.000 починале.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе