Свет

Русија ќе ги вооружи космонаутите за да ги заштити од диви животни

18. септември 2019 - 16:23 | МИА
Москва, 18 септември 2019 (МИА) – Русија ќе ги вооружи своите космонаути со специјален пиштол што треба да ги заштити од диви животни доколку слетаат во оддалечени и ненаселени места, изјави денеска директорот на Руската вселенска агенција Дмитриј Рогозин.

– Овие оружја се веќе тестирани. Мислам дека за една година, година и половина, тоа веројатно ќе биде дел од опремата на космонаутите, рече Рогозин.

Планиран е нов руски космодром на Далечниот исток на земјата.

– Слетувањата би можеле да се случат во тоа ретко населено, пошумено подрачје и космонаутите рекоа дека би било добро да се има такво нешто во опремата, додаде Рогозин.

Тие оружја може да се користат за да се сигнализираат местата на слетување и за самоодбрана.

Коментирај