Русија: Коронавирусот е создаден во лабораторија, Американците работеа на тој проект

Руското Министерство за одбрана се огласи во врска со потеклото и ширењето на коронавирусот SARS-SoV-2. Тие тврдат дека ширењето на пандемијата COVID-19 укажува дека вирусот е создаден од човечки фактор.

Руското Министерство за одбрана објави дека Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) можеби била вклучена во создавањето на патогенот COVID-19 и оркестрирањето на пандемијата, со оглед на истражувањето на агенцијата и природата на ширењето на болеста.

Истрагата на Светската здравствена организација за потеклото на болеста поради која земјите ширум светот беа затворени, даде неубедливи резултати.

САД, пак, се обидоа да ја префрлат одговорноста за пандемијата на Кина, но подоцна признаа дека немаат конкретни докази за поддршка на тоа тврдење.

Министерството посочи дека УСАИД ја финансираше програмата PREDICT фокусирана на проучување на нови коронавируси, вклучително и лилјаци, но ја затвори непосредно пред почетокот на пандемијата.

„Имплементацијата на сценариото за развој на COVID-19 и итното прекинување на програмата PREDICT од страна на УСАИД во 2019 година укажуваат на намерната природа на пандемијата и учеството на САД во нејзиното избивање“, рече Кирилов.

Министерството потсети и на вежбите Event -201 што беа спроведени на Универзитетот Џон Хопкинс во САД во 2019 година. Вежбите беа посветени на текот на дејствувањето во случај на хипотетичка пандемија на претходно непознат коронавирус.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Свет

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Read more

Минатиот јули еден од најтоплите досега забележани во светски рамки

Read more

Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе