Русија нема да учествува на следниот мировен самит за Украина

Русија не планира да учествува на вториот самит за Украина, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Заменик-министерот за надворешни работи Михаил Галужин изјави за новинската агенција Рио во Москва дека се запознаени со идејата на Киев да организира втора конференција за Украина, која ќе следи по конференцијата што се одржа во Швајцарија во средината на јуни.

Од гледна точка на Русија, таа средба повторно би се фокусирала исклучиво на предлозите на украинскиот претседател Володимир Зеленски, а другите мировни иницијативи би биле игнорирани.

Самит пред претседателските избори во САД

„За нас таквите ултиматуми не се прифатливи и нема да учествуваме на такви самити“, рече Галужин, откако медиумите објавија дека Украина активно работи на подготовка на втората конференција и дека сака Русија овојпат да учествува.

Според извештаите, доколку е можно, таков самит би требало да се одржи пред претседателските избори во САД во ноември, имајќи предвид дека понатамошната поддршка за Украина е неизвесна по можната победа на поранешниот републикански претседател Доналд Трамп, критичар на Украина и НАТО.

Првиот самит во Швајцарија беше организиран на барање на Украина. Киев сакаше да мобилизира меѓународна поддршка за принципи за запирање на војната.

Речиси 80 земји ја потпишаа конечната декларација, иако не учествуваа некои големи сили кои имаат добри односи со Русија, како што се Индија и Саудиска Арабија, а Кина дури и не учествуваа. Саудиска Арабија се смета за можен домаќин на втората средба.

Москва повторува дека е подготвена да преговара за крај на конфликтот, но условите што ги поставува би значеле дека Украина ќе мора да се согласи на големи отстапки и да изгуби големи делови од територијата. Киев бара враќање на окупираните територии, вклучувајќи го и Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Свет

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Read more

Расте фрустрацијата во НАТО: Гафовите на Бајден го засенија важниот самит

Read more

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Read more

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе