Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Рускиот суд парично ги казни Facebook и Telegram бидејќи не отстраниле незаконска содржина од социјалните мрежи.

Facebook е казнет со 81.320 долари, апликацијата за пораки Telegram со двојно повеќе бидејќи не отстраниле противзаконска содржина. Во последните месеци Москва презеде чекори за регулирање и ограничување на моќта на социјалните мрежи и технолошки џинови, изрекувајќи казни за недозволени содржини.

Московскиот суд во округот Тагански соопшти дека на Facebook му е изречена казна од 6 милиони рубљи за два различни административни прекршоци на основа на обврски на сопственици на интернет страници да бришат недозволени информации. Telegram е казнет за три различни прекршоци со 108.251 долари.

Twitter е казнет со 74.409 долари за неизбришана содржина. Ова не е првпат Русија да ги казни технолошките гиганти. Во април Twitter беше казнет со 117.000 долари поради одбивање да избрише твитови кои ги повикуваа младите на протести против апсењето на Алексеј навални.

Facebook и Telegram беа казнети во јуни за небришење недозволена содржина според руската влада.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Интернет

Само претплата ќе биде спас од рекламите на YouTube

Read more

Google забрани апликации со милиони преземања

Read more

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Microsoft го менува Paint

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi Mix 4

Читај повеќе

Мачу Пикчу е постар отколку што се мислеше

Читај повеќе

Темен режим за Google Maps е само една од новостите за корисниците на iOS уреди

Читај повеќе

Microsoft го претстави новиот контролер за конзолата Xbox

Читај повеќе

Oppo ја најави следната генерација на селфи камера под екранот

Читај повеќе

WhatsApp воведува нова опција

Читај повеќе

Boeing повторно ја одложи Starliner мисијата

Читај повеќе

Научниците предупредуваат: Расте „мртвата зона“ во Тихиот Океан

Читај повеќе