Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Русија побара од својот Врховен суд да го прогласи украинскиот полк Азов за терористичка организација.

„Судењето на украинското паравоено националистичко здружение Азов (други имиња: Азовски баталјон, Азовски полк) како терористичка организација и забраната за активностите на Азов во Руската Федерација е закажано за судење на 26 мај“, соопшти руското Министерство за правда.

Оваа вест е објавена откако синоќа од челичарницата Азовстал беа евакуирани украински борци, од кои голем дел се членови на Азов.

Портпаролот на Кремљ без коментар

Претходно, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одби да коментира дали бранителите на челичарницата, кои сега се во руски притвор, ќе бидат третирани како воени затвореници или воени злосторници.

Азовскиот полк беше формиран во 2014 година за да се бори против руските сили и проруските бунтовници во источниот регион Донбас, откако Москва го анектираше украинскиот полуостров Крим.

Некои борци од Азов биле поврзани со националистички и екстремно десничарски групи. Подоцна полкот беше вклучен во Украинската национална гарда.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Read more

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more
 

Вести

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе