Русија почна со повлекување на трупите и опремата од Крим

МИА/КАЈГАНА
/ 23.04.2021 / 11:37

Русија денеска почна да ги повлекува војниците привремено стационирани на полуостровот Крим, потег што може да помогне во деескалација на тензиите на Москва со Киев и западните земји, пишува AFP.

Фото: Танјуг/АФ

Војниците кои учествуваа во неодамнешните воени вежби на Крим ќе почнат да се враќаат во своите стационарни воени бази во Русија, соопшти денеска Министерството за одбрана во Москва, пренесоа руските медиуми.

Воената опрема што беше пренесена на Крим, а Русија и ја заплени од Украина во 2014 година, ќе се префрли со возови, авиони и бродови.

Украина и земјите од НАТО изразија загриженост заради руското трупање војници и опрема на Крим и на украинската граница, што предизвика стравување дека долготрајниот судир меѓу двете нации може да влезе во нова, многу понасилна фаза.

URL

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу повлекувањето го најави вчера, а наредбата стапи на сила денеска, пренесе AFP.

-На полигонот Опук на Крим, воените бродови се подготвуваат за заминување, бидејќи на нив се натоварени војници и опрема, рече Шојгу. За време на вежбите, таму беа стационирани околу 10.000 војници.

Во заедничките маневри беа вклучени и руските воено-воздухопловни сили. Русија вежбите ги правдаше со подготовка за одбрана на вооружените сили, што традиционално се изведува секоја пролет.

-Целта беше постигната, поради што војниците сега можат да се вратат дома, рече Шојгу.

Според западни експерти, овој воен маневар беше поголем од било која активност од 2014 година наваму.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, неделава изјави дека Русија во овој регион натрупа околу 100.000 војници.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе