Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Русија почна со производство на вакцина против вирусот COVID-19, јавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на Министерството за здравство.

Русија соопшти дека вакцината што ја разви московскиот институт Гамалеја е прва што се произведува во светот. Треба да биде на пазарот на крајот на месецот. Научници нагласија дека стравуваат дека Москва го ставила националниот престиж пред безбедноста.

Шефот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Дмитриев, потенцира дека 20 држави веќе порачале повеќе од милијарда дози.

Вакцината се планира да се аплицира во две фази: првично со компонента I и три недели подоцна со компонента II. Според здравствениот оддел, таа шема ќе обезбеди долгорочен имунитет до две години.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Наука

Под површината на Марс се откриени солени езера

Read more

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Гик

Од понеделникот 5 големи вселенски карпи минаа покрај Земјата

Читај повеќе

Совети од инсајдер во Google: Како да го забрзате Chrome?

Читај повеќе
  • filter

Lenovo го претстави новиот лаптоп со уникатно решение за слушалки

Читај повеќе
  • play_arrow

Настанот на Google во шест минути: Што сè претстави гигантот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата Mi 10T: Смартфони со одлична батерија и врвни перформанси

Читај повеќе

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе