Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

МИА/КАЈГАНА
/ 22.04.2021 / 14:49

Русија денеска почна големи воени вежби на Крим под личен надзор на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Повеќе од 10.000 војници и повеќе од 40 воени бродови ќе учествуваат во воени вежби, пишуваат руските медиуми.

„За време на активната фаза, трупите вежбаат лансирање и одбивање ракети и воздушни напади, користејќи беспилотни летала и крстосувачки ракети, а исто така се борат со тоа оружје од бојно поле и ги користат можностите на бродското ПВО“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

URL

Официјалниот Кремљ денеска соопшти дека претседателот Владимир Путин е запознаен со поканата на украинскиот претседател Владимир Зеленски да се состане и да разговара за кризата. 

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Read more

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more
 

Вести

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе