Русија под неутрално знаме на ОИ во Токио и Пекинг

Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) во Лозана ѝ ја преполови на Русија четиригодишната забрана за настап на големите натпреварувања, но ја остави на сила забраната за учество под руско знаме на спортистите од оваа држава на претстојните Олимписки игри во Токио и на зимската Олимпијада во Пекинг во 2022 година.

Како што официјално е соопштено вечерва, за време на двегодишниот казнен период, исто така, останува на сила забраната Русија да организира големи меѓународни спортски натпреварувања.

Настап на олимпијадите во Токио и Пекинг, како и на светските првенства, ќе им биде дозволен само на руски спортисти и екипи, кои не се вмешани во допинг, но тие ќе можат да учествуваат само под неутрално знаме и без национални обележја.

Претходно, Меѓународната антидопинг агенција (ВАДА) ѝ изрече четиригодишна забрана на Русија, обвинувајќи ја за подметнување фалсификувани документи и бришење датотеки поврзани со позитивни допинг тестови, кои „можеле да помогнат во идентификување на спортистите, кои користеле допинг средства“.

Судот во Лозана ја намали казната на две години, истата стапува на сила денеска и ќе остане на сила до 16 декември 2022 година. Тоа значи дека настапот на Русија под националните обележја на Мундијалот во Катар е загрозен бидејќи фудбалскиот собир завршува токму пред истекот на суспензијата. Сепак, можно е ФИФА да не ја прифати оваа одлука на ЦАС и да ѝ дозволи на руската репрезетација, доколку се квалификува, да настапи под своето знаме и бои.

реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Останати спортови

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more

Македонските скијачи не се пласираа на утрешната завршница во Кортина

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Несторовски: Головите ми се многу важни

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум клубови со платен список „полесен“ од платата на Лео Меси

Читај повеќе

Почетино: Мбапе ќе ги надмине Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум одлични фудбалери кои дремат на клупа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како блесна ѕвездата на Фил Фоден?

Читај повеќе

Солскјер и Шо се спасија од казни

Читај повеќе

Легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ почина од коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Готи: Несторовски тренира како да е дете од младинскиот тим

Читај повеќе