Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Официјална Москва порача денеска дека политиката треба да стои настрана од олимпискиот спорт, ден откако САД објавија дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри закажани за во февруари идната година во Пекинг поради наводно кршење на човековите права во Кина.

„Администрацијата на Бајден нема да испрати дипломатско или официјално претставништво на Зимските олимписки игри и Параолимписките игри во Пекинг 2022 имајќи го предвид геноцидот што се врши во Народна Република Кина и злосторствата против човештвото, како и другите случаи на кршење на човековите права“, изјави вчера портпаролот на Белата куќа, Џен Пекси.

Со одлуката не се опфатени американските спортисти.

„Предлагаме олимписките прашања да останат ослободени од каква и да е политика“, изјави попладнево портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, додавајќи оти најважно е што американските спортисти не се погодени од бојкотот.

Паралелно со ова, официјален Пекинг денеска му се закани на Вашингтон со одмазда и преземање „одлучни контрамерки“, без да прецизира какви тие ќе бидат. 

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе