Русија распиша потерница по естонската премиерка

МАКФАКС
/ 13.02.2024 / 10:53

Русија распиша потерница по естонската премиерка Каја Калас.

Веб-страницата на руското Министерство за внатрешни работи ја вклучи Калас во својата база на податоци како „барана според кривичното право“, пишува Дојче веле.

Не беа наведени конкретни обвиненија.

Потерница е распишана и по државниот секретар на Естонија Таимар Петеркоп и министерот за култура на Литванија Симонас Кајрис.

Калас беше гласна поддржувачка на одбраната на Украина од руската инвазија во февруари 2022 година.

Таа беше еден од најсилните гласови во Европската Унија и во НАТО кои се залагаат за повеќе оружје да и се обезбеди на Украина.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Свет

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Read more

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Read more

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Read more

Земјоделците ги пробија барикадите во Брисел, полицијата бега, активирани водени топови

Read more
 

Вести

Европејците сѐ помалку сакаат да работат, државите се обидуваат да ги мотивираат

Читај повеќе

Уште едно убиство: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Читај повеќе
  • play_arrow

Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: Веста ме најде во домашен амбиент

Читај повеќе

Амбасадорката Тигањ: Во Хрватска може и со старите пасоши

Читај повеќе

Земјотрес во Босна и Херцеговина и во Хрватска

Читај повеќе

Унгарија најпосле ѝ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

Читај повеќе

Герапетритис: Преспанскиот за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Читај повеќе

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Навални требало да биде разменет за руски платен убиец, Путин се откажал во последен момент

Читај повеќе