Русија соопшти кои занимања ќе бидат ослободени од мобилизација

Дел од руските технолошки експерти, банкари и новинари од државните медиумски компании нема да бидат повикани на воена служба во Украина како дел од мобилизацијата, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу изјави претходно оваа недела дека Русија ќе се обиде да повика дополнителни 300.000 војници за руската војна во Украина, во она што Кремљ го нарече „делумна мобилизација“.

Делот од официјалниот декрет со кој се најавува мобилизацијата, во кој е вклучен и бројот на лица кои ќе бидат мобилизирани, не е објавен, но е класифициран и се чува во тајност, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој го отфрли извештајот на независниот весник Новая газета во четвртокот, цитирајќи владин извор, кој рече дека Кремљ всушност сака да регрутира до милион луѓе за војната во Украина.

Министерството за одбрана соопшти дека некои вработени кои работат во клучните индустрии ќе бидат исклучени од мобилизацијата во обид „да се осигура дека работата на одредени високотехнолошки индустрии, како и рускиот финансиски систем“ нема да бидат засегнати од првата воена мобилизација на Русија по светот Втората војна.

Исклучоци важат за некои вработени во ИТ, вработени во телекомуникациите, финансиски експерти, како и некои вработени во „системски важни“ масовни медиуми, се вели во соопштението на Министерството.

Се вели дека лидерите на компаниите треба да состават списоци на нивните вработени кои ги исполнуваат критериумите и можат да бидат исклучени од регрутирање.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Свет

Русија го смени заменикот на Шојгу

Read more

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Read more

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Read more
 

Вести

Русија го смени заменикот на Шојгу

Читај повеќе

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Читај повеќе

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Читај повеќе

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Читај повеќе

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Читај повеќе

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Читај повеќе

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Читај повеќе

Сончево со ниски утрински температури

Читај повеќе

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Читај повеќе