Русија: Спречивме обид на Украина да го саботира гасоводот Јужен поток

Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија денеска соопшти дека ги спречила украинските специјални служби да се обидат да го саботираат гасоводот Јужен поток, пренесува Reuters.

„ФСБ спречи обид на украинските специјални сили да го саботираат гасоводот Јужен поток, кој ги снабдува Турција и Европа со енергија“, соопшти ФСБ. Не се знае точно за кој гасовод зборуваат Русите, бидејќи планот за изградба на Јужен поток до брегот на Црното Море на Бугарија беше отфрлен во 2014 година и заменет со Турски поток.

На крајот на септември беа уништени делови од Северен поток

Да потсетиме, на крајот на септември беа уништени делови од гасоводите Северен поток 1 и 2, со кои гасот до Германија преку Балтичкото море се доставуваше. Северен поток 1 беше отворен во 2011 година, а Северен поток 2 беше завршен во 2021 година, но поради инвазијата на Украина никогаш не беше пуштен во употреба. Русија ја обвини Велика Британија за саботирање на Северен поток.

„Според достапните информации, претставници на оваа единица на британската морнарица учествувале во планирањето, обезбедувањето и спроведувањето на терористичкиот напад во Балтичкото Море на 26 септември оваа година - разнесувањето на гасоводите Северен поток 1 и Северен поток 2“, соопшти руското Министерство за одбрана на крајот на октомври.

Британија ги отфрли руските тврдења.

„За да го намали своето катастрофално однесување на илегалната инвазија на Украина, руското Министерство за одбрана прибегнува кон ширење лажни тврдења од епски размери“, рече портпаролот на британското Министерство за одбрана.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Свет

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more
 

Вести

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Читај повеќе

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Читај повеќе