Русија трупа резерви на злато – нови 19 тони за еден месец

Руската централна банка продолжува да купува злато и само во март додаде уште 18,7 тони од овој скапоцен метал на веќе огромните резерви.

Ова го покажуваат најновите податоци што ги објави банката.

Со најновото зголемување, резервите на злато на Русија сега изнесуваат над 2.170 тони, што е речиси 18% од вкупните девизни резерви на земјата, сооопшти Централната банка.

Русија од јануари досега има купено дури 56 тони злато.

Со последниот куповен чекор Русија покажува дека земјата се држи до претходно најавениот план да направи диверзификација на своите девизни резерви поради разни геополитички ризици и да ја прекине зависноста на руското стопанство од вредноста на американскиот долар.

Како дел од својата политика, Централната банка значително ги намали своите парични средства во фондови во странство.

Русија моментално е петта земја со најголеми резерви на злато, пра прави сѐ за да ги надмине повисоко пласиранире Франција и Италија и тоа во рок од една година.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Бизнис

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Вести

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Читај повеќе

155 приведени во првите 24 часа од враќањето на рестриктивните мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Читај повеќе