Русија: Украинците ја нападнаа Москва со дронови

Во напад со дрон беа погодени неколку згради во Москва со „мали“ оштетувања и без сериозни повреди, изјави градоначалникот на руската престолнина Сергеј Собјанин утрово.

„На местото на несреќата се сите служби за итна помош од градот“, изјави Собјанин.

Руската државна новинска агенција РИА објави дека некои жители на зградата на улицата „Профсојузнаја“ во јужниот дел на Москва се евакуирани. Неколку руски канали за пораки Telegram објавија дека четири до десет беспилотни летала биле соборени на приодите кон градот.

Reuters не можеше независно да ги потврди извештаите.

URL

Руското Министерство за одбрана тврди дека Киев стои зад „терористичкиот напад“ со беспилотни летала врз руската престолнина.

Министерството соопшти дека во нападот учествувале осум беспилотни летала и дека сите биле уништени со противвоздушни ракети.

Тие исто така рекоа дека неколку дронови паднале врз згради, предизвикувајќи „мали штети“. Градоначалникот на Москва тврди дека две лица побарале лекарска помош по нападот. Рускиот истражен комитет соопшти дека го истражува нападот со дрон.

„Утринава режимот на Киев изврши терористички напад со беспилотни летала врз објекти во Москва. Во нападот учествуваа осум беспилотни летала. Погодени се сите непријателски беспилотни летала“, соопшти Министерството.

URL
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Свет

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Read more

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Read more

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Read more

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Read more
 

Вести

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Кампањата на Камала Харис собра речиси 50 милиони долари за помалку од еден ден

Читај повеќе

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати тешко до крајот на годинава

Читај повеќе

Од полноќ нови цени на горивата

Читај повеќе

Дали само Мишел Обама може да го победи Трамп на избори?

Читај повеќе

Уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа

Читај повеќе

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Читај повеќе

Обама ја поддржа одлуката на Бајден и предупреди: Се наоѓаме во непознати води

Читај повеќе