Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Скопје, 18 ноември 2019 (МИА) – Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на Унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на поделбите меѓу европските сојузници, пишува весникот Financial Times.

Според Чижов, Макрон има „причина“ кога вели дека ЕУ треба прво да се справи со тензиите меѓу своите земји членки, пред да почне преговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија.

– Претседателот Макрон има причина кога вели дека ЕУ прво треба да се справи со сопствените внатрешни прашања пред проширувањето на Унијата. И се разбира, објективно гледано, да се каже дека и Северна Македонија и особено Албанија се подготвени за членство би било грубо претерување, со сета почит кон двете земји, вели Чижов, кој е на функцијата од 2005 година.

Весникот наведува дека неодамнешните коментари на Макрон за проширувањето и „клиничката смрт“ на НАТО предизвикале остри критики од некои сојузници, поради претставувањето на Европа како слаба, додека други го поздравија неговото директно соочување со фундаменталните проблеми.

Во интервјуто, Чизов, одбива да коментира „конкретни зборови“ изнесени од Макрон, но вели дека францускиот претседател искажа одредена загриженост која што ја имаат многумина во земјите членки на НАТО.

– НАТО, во смисла на изјавата на претседателот Макрон, има многу за разговарање во помал формат на самитот во Лондон следниот месец. Сите знаеме што кажа претседателот Трамп за НАТО во различни фази од неговото претседателство, вели Чизов.

Коментарите на Чизов, според весникот, дополнително ќе го разгорат гневот кај некои земји во Европа кои сметаат дека ставовите на Макрон го поткопуваат кредибилитетот на НАТО и на ЕУ, вклучително и во однос на Русија.

– Европската Унија, според мое гледиште, самата се стави во ќош со својата политика кон Русија. И бројот на луѓе и политички лидери, кои го разбираат тоа, се зголемува, заклучува Чизов.

Тој нагласува дека „трпеливо го чекал“ моментот кога некои земји од ЕУ ќе „соберат храброст да прозборат“ против продолжување на санкциите кон Русија, истовремено изразувајќи надеж дека обидот на Макрон и Финска за подобрување на односите со Русија е сериозен и суштински. 

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Свет

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Read more

Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Read more

Вести

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе

Филипче: Малиот Илче од Охрид здрав и расположен заминува во мал групен дом

Читај повеќе

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Читај повеќе

БИРН: СДСМ победи во Twitter војната на изборите

Читај повеќе

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија во кои ќе се прави брза дијагностика на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

Читај повеќе

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Читај повеќе