СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ ЈАПОНИЈА 2019

Русинките ја средија и Шпанија, со максимален скор одат во полуфинале

Репрезентацијата на Русика славеше над Шпанија со десет голови разлика и во голем стил ја заврши и втората фаза од Мундијалот во Јапонија.

Сѐ што направи Шпанија беше почетно водство од 2:0 кое потоа се претвори и во плус 6 за Русија, а на полувреме се замина со плус 4, односно 12:16.

Во вториот дел Русинките продолжија да ја полнат мрежата на немоќната Шпанија која на крајот доживеа катастрофа губејќи со десет разлика.

Јарослава Фролова беше најефикасна на натпреварот постигнувајќи 9 голови, а кај Русија дури 14 различни ракометарки се запишаа во листата на стрелци вклучително и голманките Ана Седојкина и Анастасија Лагина која пак успеа да дојде до два гола.

Откако во првата фаза Русија забележа 5 од 5, остана перфектна и по втората групна фаза запишувајќи три победи од три натпревари.

Во полуфиналето во петок Русинките ќе се борат за пласман во големото финале против второпласираната репрезентација од другата група.

реклама

Ракомет

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Талески: Да ја отвориме новата сезона со позитивен резултат

Read more

Кастратовиќ по денешната жрепка: Го посакувавме Кринс, фаворити сме

Read more

Спорт

  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе