Русите ги зафати „крипто треска“

Вкупниот годишен обем на трансакции со криптовалути извршени од руски граѓани во 2021 година изнесува пет милијарди долари, покажуваат новите податоци на Централната банка на Русија.

Во новиот извештај за финансиската стабилност, рускиот монетарен регулатор наведува, осврнувајќи се на истражувањето спроведено во јули меѓу најголемите домашни банки, дека Русите се меѓу најактивните учесници на светските пазари на криптовалути, вклучително и нивните активности на берзата за криптовалути Bynance.

Експертите на централната банка укажаа на ентузијазмот на инвеститорите за нови технологии, како што се блокчејн, паметни договори, децентрализирани финансии и стабилни монети (дигитални валути кои се потпираат на државната валута или други криптовалути или злато).

Сепак, Bank of Russia во извештајот ги истакна големите ризици поврзани со крипто индустријата и рече дека внимателно ќе го следи пазарот.

„Односот меѓу дигиталните валути и финансискиот сектор засега останува ограничен. Брзиот раст и широкото прифаќање на дигиталните валути би претставувале зголемен ризик и на глобално ниво и на рускиот финансиски пазар“, проценува Bank of Russia.

На почетокот на оваа година, централната банка ги предупреди луѓето да се држат настрана од активностите со криптовалути, истакнувајќи дека тоа воведува ризик, особено за оние на кои им недостасува знаење во областа.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Бизнис

Нови главоболки за Ѓоковиќ: Колку пари ќе го чини антиваксерскиот став?

Read more

Кога патувањето до работа треба да се смета за дел од работното време?

Read more

Цената на нафтата надмина 84 долари

Read more

„ПРОМОТИВЕН ДЕПОЗИТ ПРОГРЕС“ – растечки и гарантирани каматни стапки за депозити во денари и во евра на 12, 24 и 36 месеци

Read more
 

Вести

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Читај повеќе

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Читај повеќе

Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Читај повеќе

Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

Читај повеќе

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување казна затвор

Читај повеќе

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Читај повеќе

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Читај повеќе

Влошена епидемиолошката состојба – расте бројот на новозаразени и на реинфекции

Читај повеќе

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Читај повеќе