Русите го „издадоа“ Путин?

Еден руски офицер решил да ја напушти службата бидејќи сфатил дека војната во Украина не е битка во која сака да учествува.

Во интервју за CNN, тој кажа што го навело да поднесе оставка.

„Бевме валкани и уморни. Луѓето околу нас умираа. Не сакав да бидам дел од тоа, но бев“, рекол војникот, додавајќи дека отишол да го бара својот командант и дал оставка на лице место.

За негова безбедност, CNN не го откри неговиот идентитет.

Овој Русин не е единствениот кој одбил да се бори, бидејќи како одминува времето на виделина излегуваат приказни за многу слични случаи. Професионалните војници и регрути одбиваат да учествуваат во војната и ја напуштаат службата.

Проценките на западните официјални лица велат дека руските сили се борат со големи загуби во Украина.

Британската агенција за разузнавање и безбедност наведува дека некои војници дури и одбиле да извршуваат наредби.

CNN не доби никаков коментар од руското Министерство за одбрана на оваа тема.

Војникот вели дека бил дел од масовната акумулација на војници во западна Русија, што предизвика стравувања за Украина низ целиот свет.

Тој вели дека не размислувал многу за тоа, дури ни на 22 февруари, кога од него и остатокот од неговиот баталјон било побарано да ги предадат своите мобилни телефони додека биле стационирани во Краснодар на југот на Русија. Не добиле никакво објаснување. Таа ноќ со часови цртале бели ленти на воените возила. Им рекле да ги измијат и да ја пишуваат буквата Z.

„Потоа ми рекоа да ја напишам буквата Z како во филмот Zoro. Следниот ден нè однесоа на Крим. Искрено, мислев дека нема да одиме во Украина. Не мислев дека ова ќе се случи. Воопшто“, рече тој.

Русинот вели дека не бил единствениот загрижен или збунет зошто биле испратени во Украина. Се сеќава дека некои од неговите соборци се израдувале кога дознале дека наскоро ќе се исплатат бонусите за борбите во Украина.

„Некој рече дека ќе го отплати кредитот ако биде таму уште 15 дена“, се сеќава тој.

Соговорникот истакна дека тој не е единствениот војник кој решил да се откаже и да ја напушти војната.

Валентина Мелникова, секретарка на Сојузот на Комитетот на мајки на војниците на Русија, рече дека се слушнале многу поплаки кога првите војници заминале за Украина.

„Војниците и офицерите напишаа записник, ја напуштија службата и решија да се вратат. Главната причина е психичката состојба, а други се моралните убедувања“, рече Мелникова, чија организација ги советува војниците како да напишат извештај и им дава правен совет.

Алексеј Табалов, активист за човекови права и директор на организација која им помага на руските регрути, вели дека лично имал консултации со двајца војници кои ја напуштиле службата.

„Не можам да кажам дека тоа е масовна оставка, но многу руски војници сакаат да си заминат. Ако ги собереме случаите со кои се сретнале други организации, тогаш бројот на војници надминува 1.000“, изјави Табалов за CNN, додавајќи дека во Русија, сепак, се вршело врбување.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Свет

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Read more

Бајден најави нова помош за Украина во вредност од 800 милиони долари

Read more

Путин со порака до колегите: Оставете го алкохолот, почнете да спортувате

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе