Русите направија електричен „Бетмобил“

Познатиот производител Калашников го откри својот најнов продукт, електричен автомобил кој руските медиуми веднаш го споредија со возилото на Бетмен.

Автомобилот всушност се вика ОВУМ, има електричен мотор од 68 коњски сили и може да достигне брзина до 80 километри на час. Силната батерија му овозможува да покрие должина од 150 километри без ново полнење.

Калашников го гледаат ОВУМ како автомобил за употреба во урбана средина, што ја објаснува неговата компактна големина: тежи само 650 килограми, долг е 3,4 метри, а широк метар и пол.

Необичниот дизајн и црната боја прават лесно да може да се замисли Бетмен зад воланот на ОВУМ. Покрај црна, автомобилот е достапен и во црно-жолта варијанта наменета за такси.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе