Русите направија прототип на беспилотен „лебдечки“ воз

Московскиот институт за термичка технологија, рускиот инженерски и научно-истражувачки институт, кој е дел од вселенската корпорација „Роскосмос“, дизајнираше воз со магнетна левитација (маглев) што може да работи во беспилотен режим, изјави главниот дизајнер Јури Соломонов за ТАСС.

Маглев е железнички транспортен систем заснован на два сета магнети: едниот сет да отскокнува и да го поместува возот од пругата, а другиот да го придвижува издигнатиот воз напред, искористувајќи го недостатокот на триење.

„Целта на проектот е да се создаде целосен демонстрациски модел на воз во целосна големина, за да се проверат и потврдат главните технички карактеристики на новите технолошки решенија поврзани со примената на технологијата маглев“, објасни Соломонов.

Проектот претставува обемна модернизација на monorail транспортниот систем (железница со една шина) создаден во раните 2000-ти. Возот патува долж една челична греда и може да работи во режим без екипаж или со минимална човечка контрола.

„Тестирањето треба да започне во текот на третиот квартал од оваа година“, додаде Соломонов.

Тагови
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Вести

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more
 

Гик

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе