Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Б.С.Б.
/ 24.06.2021 / 09:05

Русија објави снимка во која руски воени авиони и бродови го протеруваат британскиот разурнувач HMS Defender од Црно Море.

Патролниот брод на руската војска со предупредувачки куршуми испратил порака кон британскиот разурнувач, а Британците тврдат дека тоа не се случило.

Информацијата за инцидентот прво ја објавија Русите. Според извештаите на руското Министерство за одбрана, рускиот воен брод испукал предупредувачки куршуми кон разурнувачот на британската кралска морнарица откако влегол во руските води во Црно Море.

Remote video URL

Рускиот патролен брод испукал два куршуми кон разурнувачот, а борбениот авион Su-24m исфрлил четири високо експлозивни бомби во морето пред разурнувачот, објави руското Министерство.

Британците велат дека Русите најверојатно спроведувале вежба во Црното Море па ги предупредиле за активностите.

„Ниту еден куршум не беше насочен кон HMS Defender и не го признаваме тврдењето дека бомбите се фрлени на неговата рута на движење“, објави британското Министерство за одбрана.

URL
реклама

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Свет

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Read more

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Read more

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Read more

31 јули 2006, Фидел Кастро ја предава власта во Куба на брат му Раул

Read more
 

Вести

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Читај повеќе

Пригодна државна програма утре во Скопје, Крушево и Пелинце за чествување на 2 Август

Читај повеќе

На граничниот премин „Богородица“ за излез од државата се чека околу еден час

Читај повеќе

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Читај повеќе

Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Читај повеќе

Нови КОВИД правила за влез во Германија

Читај повеќе

Ширењето на делта сојот ги тресе светските берзи

Читај повеќе

Момче прободено во викенд куќа во каменичко

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Солзавец за Французите кои протестираат против КОВИД пропусницата

Читај повеќе