Русите објавија видео снимка од заробените Украинци

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) објави видео од тројца украински морнари заробени во текот на заплената на бродови во Керченскиот Теснец.

На видео снимката морнарите признаваат дека ја нарушиле руската граница. Според ФСБ, провокацијата во Керченскиот Теснец ја координирале двајца припадници на украинската служба за безбедност. Украина ја обвини Русија за воена агресија, тврдејќи дека руската постапка е во спротивност со меѓународното право и конвенциите на ОН за поморско право. Украина вчера воведе воена состојба, а како причини за тоа ги наведе заканите од копнена инвазија. За Русите инцидентот е провокација.

реклама

Свет

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за возбудливиот трилер „Fatal Affair“

Read more
play_arrow

Дронска прошетка низ уништениот град Таиз

Read more
play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more